TÜRKİYE'DE YATIRIM

TÜRKİYE'DE YAŞAM

  • MY Home Turkey
  • MY Home Turkey
  • MY Home Turkey
  • MY Home Turkey
  • MY Home Turkey

Türkiye'de Yaşam

Yeni bir hayata başlamak, çalışmak ya da emekli olmak için yabancı ülkelerden giderek artan sayıda insan Türkiye'ye gelerek yerleşmektedir.

Türkiye, son beş yıl içinde çarpıcı bir biçimde değişim göstermiş ve bazı alanlardaki modernleşme süreci çok hızlı gerçekleşmiştir.

Türkiye'nin yeni sakinler bulduğu ülkelerin başında İngiltere, Almanya, İrlanda, Danimarka, Hollanda, Norveç, Avusturya, Belçika, Fransa ve ABD gelmektedir.

Eşsiz coğrafi konumu, zengin ve farklı tarihi ile değişik kültür ve uygarlıkların beşiği olarak kazandığı ün ile Türkiye, yabancı ülke yurttaşları ve aileleri için önemli bir seçenektir.

Konut

Emlak sektörünün çok hızlı bir gelişim gösterdiği Türkiye'de, her gelir düzeyine hitap eden konut seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler; şehir merkezlerinde yer alan apartman dairelerinden, banliyölerdeki müstakil evler ve geniş çapta hizmetlerin sunulduğu lüks konutlara kadar çeşitlilik göstermektedir. Özellikle büyük şehirlerde rastlanan modern toplu konut projelerinde, şehir yaşamının gereksinimlerini karşılamaya yönelik tüm olanaklar (özel güvenlik, çocuk parkları, spor alanları, otopark, sosyal tesisler, alışveriş merkezi vb.) konut sakinlerine sunulmaktadır.

Gayrimenkul hukukunda mütekabiliyet esasının kaldırılmasına ilişkin olarak yapılan yeni değişiklik sayesinde, tüm dünyadan yabancı uyruklu emlak alıcıları ve yatırımcılar, dünyanın en umut verici gayrimenkul pazarlarından birinde artık serbestçe emlak satın alabilmektedir.

Yeme - İçme

Türk mutfağı; ülkenin coğrafi konumu, tarihi ve kültürel zenginliğinin bir sonucu olarak, dünyanın önde gelen mutfakları arasında yer almaktadır. Bölgelere göre çeşitlilik gösteren yeme - içme alışkanlıklarına bağlı olarak yöresel tatların yanı sıra, özellikle büyük şehirlerdeki restoranlarda dünya mutfağından lezzetler de bulmak mümkündür. Tüm bunlara ek olarak, fast food restoranları da ülke genelinde giderek yaygınlaşmaktadır.Türk mutfak kültürü, eşsiz hamur işi ve tatlı çeşitleriyle de öne çıkmaktadır. Kendine özgü bardağı ile günün her saatinde içilen çay ve Batı dünyasına 16. yüzyılda Türkler tarafından tanıtılan geleneksel Türk kahvesi ülkede yaygın olarak tüketilmektedir.

Bankacılık ve Finans

Türkiye gün geçtikçe önemli bir finans merkezi haline gelmektedir. Özellikle ülkenin finansal anlamda başkenti sayılabilecek İstanbul, bir dünya ticaret merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Küresel mali krizin etkilerine hükümet desteği almaksızın olağanüstü dayanıklılık gösteren bankacılık endüstrisi sayesinde Türk bankaları şu an Avrupa'nın en güçlü bankaları arasında gösterilmektedir. Uluslararası bankacılık normlarına tam uyumlu Türk bankaları, yüksek hizmet kalitelerini en yeni teknolojilerle destekleyerek fark yaratmaktadırlar. Ülkede şubeleri yoluyla doğrudan faaliyet gösteren yabancı bankalar olduğu gibi Türk bankalarıyla ortaklık suretiyle çalışan yabancı finans kuruluşları da mevcuttur. Birey ve kuruluşlar, bankacılık sektörünün faaliyet alanı içindeki hizmetlerin tamamından rekabet avantajları ve istikrarlı mali yapının sağladığı güvence eşliğinde faydalanabilirler.

Sağlık

Türkiye'deki hastaneler; devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastaneler şeklinde sınıflandırılmıştır. Sosyal ve sağlık programları esas itibarıyla devlet tarafından düzenlenmekle birlikte özel sağlık sigortası yaptırmak da mümkündür.

Devlet hastaneleri, özel hastaneler ve üniversiteler bünyesindeki hastanelerin önemli bir kısmı, altyapı ve uzmanlık itibarıyla uluslararası standartlarda hizmet vermektedir.

Türkiye'de son yıllarda hızlı büyüme gösteren bir diğer sektör olan sigortacılık, yabancı yatırımcıların da katkısıyla hızla gelişmektedir. Sektör, her geçen gün daha da çeşitlenen ürün ve servisleri, rekabetçi prim oranlarıyla kişi ve kuruluşların hizmetine sunmaktadır.

Ulaşım

Türkiye'de şehir içi ve şehirlerarası ulaşım araçları çeşitlilik göstermektedir. Şehir içi ulaşımda özellikle büyük şehirlerde hafif raylı sistemler, metro, metrobüs, belediye otobüsü ve halk otobüsü gibi toplu taşıma araçları tercih edilmektedir. Toplu taşımacılığa ek olarak ülke genelinde taksi hizmeti yaygın olarak bulunmaktadır. İstanbul ve İzmir gibi deniz kıyısında bulunan büyük şehirlerde şehir içi ulaşım için yolcu ve araç feribotlarından faydalanmak da mümkündür.

Şehirlerarası yolculuklarda, kara yollarının ülke genelinde yaygın bir ağa sahip olması ve ekonomik oluşu nedeniyle ağırlıklı olarak otobüsle ulaşım tercih edilmekte olup; uçak ve tren gibi ulaşım araçları da kullanılmaktadır.

Havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ve yerel hava yolu şirketlerinin sayısındaki artışla birlikte hava yolu ulaşımı da giderek ucuzlamaktadır. Tüm büyük nüfus merkezlerinde sayısı toplam 50'yi bulan havaalanlarıyla, mesafe ne olursa olsun Türkiye içinde bir şehirden diğer bir şehre hava yoluyla ulaşım bir saati geçmemektedir.

Sosyal Aktiviteler

Türkiye; hobi, eğlence, kültür ve sanatsal aktiviteler bakımından birçok alternatif sunmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde sinema, tiyatro, konser, bale, modern dans, opera ve sergi gibi her türlü kültürel aktiviteye katılma imkânı bulunabileceği gibi, ülke genelinde geleneksel eğlence ve yerel festivaller de ilgi görmektedir.

Futbol, basketbol ve voleybol gibi geniş kitlelere hitap eden sporlara ek olarak golf, dağcılık, aletli dalış, rafting, kayak ve yatçılık gibi alternatif sporlara da imkan sağlanmaktadır.

Farklı uygarlıkların merkezi konumunda bulunan Türkiye, iklimlerin geçiş noktasında yer alması itibarıyla, farklı bölgelerde eş zamanlı olarak farklı aktivitelerin yapılmasına olanak tanımaktadır. Örneğin, bir bölgede kayak yapılırken bir başka bölgede denize girmek mümkündür.

KAYNAK ,INVEST IN TURKEY, TC BAŞBAKANLIK TÜRKİYE YATIRIM DESTEK

  • Dolar : 6.8142
  • Euro : 7.4310
  • Pound : 8.3147
antalya web tasarım antalya haber twitter takipci