HABERLER

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

Tarih : 01-11-2019

مدارکی که از دانشگاه های کشور ترکیه اخذ می شوند در سراسر دنیا و در تمامی دانشگاه ها معتبر می باشد. نکته ای که در تحصیل در ترکیه بسیار حائز اهمیت است و باعث جذب تعداد زیادی دانشجو به کشور ترکیه می شود تحصیل در ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسوی، ترکیه ای و آلمانی است. لازم به ذکر است که شرایط تحصیل در ترکیه به این صورت است که تحصیل در برخی رشته های تحصیلی به یک زبان خاص تدریس می شود که زبان تحصیل شما به رشته ی تحصیلیتان وابسته است. یکی از شرایط اخذ پذیرش دانشجوهای بین المللی در کشور ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم دوره ی دبیرستان و همچنین اخذ نمره ی قبولی درآزمون ورودی به دانشگاه است. لازم به ذکر است که آزمون ورودی هر دانشگاه به طور جدا برگزار شده و شرایط سنی ندارد تنها شرط موجود داشتن مدرک دیپلم است.

 

تحصیل در ترکیه | MyHomeTurkey.net

 

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای تحصیل در ترکیه اگر تنها مدرک دیپلم داشته باشید کافیست. با ارائه مدرک دیپلم می توانید برای ورود به دانشگاه ها اقدام نمائید و البته نکته حائز اهمیت این است که برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نمائید. می توانید در ترکیه در موسساتی که شما را برای این آزمون آماده می نمایند، شرکت نمائید و با آمادگی بهتری برای ورود به دانشگاه ها کسب نمائید. همچنین می توانید در دوره های زبان نیز شرکت نمائید و خود زبان انگلیسی یا ترکی را در این کشور یاد بگیرید.

آزمونی که در این کشور برگزار می شود به دو زبان ترکی و انگلیسی می باشد و به شما این امکان را می دهد خودتان انتخاب نمائید قصد ادامه تحصیل به چه زبانی را دارید. آزمون YOS یکی از این آزمون ها می باشد که به زبان ترکی می باشد و آزمون SAT یکی دیگر از این آزمون ها می باشد که به زبان انگلیسی می باشد.

 

تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا

برای تحصیل در کشور ترکیه می توانید در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا اقدام نمائید. هر کدام از این مقاطع یک آزمون ورودی دارد که رتبه شما در این آزمون می تواند مشخص نماید که شما در چه رشته ای و در چه دانشگاهی باید تحصیل نمائید. مدت زمان تحصیل در این کشور مانند سایر کشورهای دیگر است و طبق مدت زمانی که بصورت زیر آمده است ، می باشد :

مقطع تحصیلی لیسانس : زمان تحصیلی 4 سال و بعضی مواقع 3 سال بطول می انجامد

مقطع تحصیلی فوق لیسانس : زمان تحصیلی 2 سال به طول می انجامد

مقطع دکترا : زمان تحصیل 3 سال به طول می انجامد

 

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه حاجت تپه: قوی ترین و برترین دانشگاه پزشکی در کشور ترکیه است که در شهر آنکارا واقع شده و از دانشگاههای دولتی در این کشور محسوب می شود که دارای دانشکده های مختلف، پزشکی، اقتصاد، دندان پزشکی، ارتباطات، ادبیات، علوم، داروسازی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، و علوم آموزشی می باشد.

دانشگاه استانبول : این دانشگاه دولتی مستقر در شهر استانبول است و مجموعا دارای ۱۷ دانشکده و ۵ پردیس بزرگ می باشد. دانشکده های علوم سیاسی، جنگلداری، حقوق، دانشکده ی آموزش و پرورش حسن علی یوسل، علوم اجتماعی، رورنامه نگاری، داروسازی، دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، فنی و مهندسی،

دندانپزشکی، پزشکی استانبول، مدیریت و کسب وکار، دانشکده ی پزشکی کاراهپاسا، الهیات و معارف، ارتباطات و شیلات، زیر نظر این مرکز در حال انجام فعالیت علمی هستند. از دانشگاههای دیگر ترکیه می توان به دانشگاه  آنکارا و دانشگاه آتاتورک نیز اشاره کرد.

 

 هزینه ی تحصیل در ترکیه | MyHomeTurkey.net

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه ی زندگی در ترکیه به طور کلی چیزی در حدود ۱۵ درصد بالاتر از ایران می باشد و می توان مبلغی بین ۵۰۰ تا ۶۲۰ دلار را به عنوان هزینه کرد ماهانه در این کشور، در نظر گرفت.

 

شهریه دانشگاه های ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان می باشد و اما دانشجویان دانشگاه های خصوصی به نسبت رشته ی تحصیلی شان باید مبلغی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر را برای یک سال تحصیلی در این کشور، پرداخت نمایند. هم چنین تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی هزینه ای ما بین ۵ تا ۱۰ هزار لیر سالانه را برای دانشجو به همراه دارد. برای اطلاع هر چه بیشتر از شهریه دانشگاههای ترکیه، به صورت خاص، شهریه ی سالانه ی یک دانشگاه خصوصی و دولتی این کشور را در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف بیان می کنیم. قبل از شرح شهریه های دانشگاههای ترکیه بهتر است بدانید هر واحد لیر ترکیه معادل ۹٫۶۲۸ ریال می باشد. این مبلغ، به روز شده در همین تاریخ است، بدیهی است که در زمان اقدام برای پذیرش از دانشگاههای ترکیه برای آگاهی از هزینه های به روز، باید در همان تایم مشخص شده جستجو کرد.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در این کشور باید مدارک مورد نیاز را جهت اخذ پذیرش و ویزا ارائه دهید. برای اخذ پذیرش بسته به کالج و یا دانشگاهی که اقدام می نمائید مدارک متفاوتی را ممکن است از شما درخواست نمایند.

به صورت کلی مدارکی که از شما درخواست می نمایند شامل موارد زیر می باشد:

  • مدارک هویتی از جمله شناسنامه و کارت ملی
  • مدارک تحصیلی در مقاطع قبل
  • مدارک مبنی بر گواهی پزشکی
  • مدارک مبنی بر گواهی عدم سوء پیشینه
  • چند قطعه عکس
  • مدارک مالی و ارائه تمکن مالی
  • مدرک زبان در صورت نیاز ترکی یا انگلیسی و یا اثبات دانش آن زبانتعداد رشته های انگلیسی زبان در ترکیه روبه رشد است. هم چنین بر خلاف کشورهایی مثل کره جنوبی یا فرانسه که مردم فقط به زبان رسمی خود کشور صحبت می کنند مردم ترکیه آشنایی نسبتا خوبی با زبان انگلیسی دارند و نتیجتا برای برقراری ارتباط و گفتگوهای روزمره، خارجی ها با مشکلی مواجه نخواهند بود. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل یکی از برترین راه های اخذ اقامت محسوب می گردد. متقاضیان تحصیل در ترکیه می بایست با در نظر گرفتن قوانین مربوط به شرایط تحصیل در ترکیه نسبت به این امر اقدام داشته باشند. واجدین شرایط تحصیل در ترکیه نیز می توانند در خصوص مهاجرت به این کشور با کارشناسان شرکت ریمکس اکسپر نیز تماس حاصل نمایند.

  • Dolar : 5.9489
  • Euro : 6.5940
  • Pound : 7.7854